Raty równe a raty malejące

Kiedy wybieramy określony kredyt, często nie zdajemy sobie sprawy z iloma problemami i kwestiami do rozważenia się zetkniemy. Wybór instytucji bankowej, wybór waluty, w jakiej weźmiemy kredyt, a także okres spłaty to tylko niektóre z elementów, które będziemy musieli określić. Dylematów jest jednak więcej, a do najpopularniejszych z pewnością należy ten, czy wybrać raty malejące, czy też może równe. Choć wydawać się to może mało istotne, w rzeczywistości wybór ten ma szansę zaważyć na naszych przyszłych losach finansowych (nawet przez kilkadziesiąt lat), dlatego naprawdę warto się nad tym porządnie zastanowić.

Trzeba wiedzieć, że raty, jakie spłacamy w banku, dzielą się na dwie części: kapitał (pieniądze pożyczone od banku na okres spłaty), a także odsetki (pieniądze pobierane przez bank za udzielenie pożyczki). Raty równe i malejące różnią się między sobą właśnie relacją pomiędzy kapitałem i odsetkami. W przypadku rat równych, comiesięczne spłaty pożyczki do banku będą identyczne. Część, odpowiadająca za spłacany kapitał, stale rośnie, a odsetki – maleją. Choć na początku odsetki to największa część naszej raty, to z czasem proporcje znacznie się zmienią. Na końcu okresu spłacania rat pojedyncza wpłata składać się będzie niemal całkowicie z samego kapitału.

Raty malejące polegają na zmniejszaniu comiesięcznych wpłat do banku. Wpłacamy na początku stałą część kapitału, a także odsetki od przyszłych części kredytu (które normalnie przesunęłyby się w czasie). Udzielony klientowi kredyt dzieli się na liczbę pojedynczych rat. Jest to miesięczna rata (kapitałowa). Do każdej takiej wpłaty bank dolicza nam odsetki od reszty kwoty, która została do spłacenia.

Wybierając Raty równe, mniej obciążamy domowy budżet w początkowym okresie spłat. Pieniądze dzisiaj mają większą wartość niż będą miały jutro, co również daje do myślenia. Raty malejące pomagają szybciej spłacić kredyt, ale w rzeczywistości, po uwzględnieniu wartości pieniądza (wpłata dzisiaj/jutro) i porównaniu z ratami równymi, trudno wyznaczyć jednoznaczne różnice.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More